Návody a postupy

Pokud potřebujete poradit

Jak nastavit Vlašimnet a PC?

Pro případ, že jste si přeinstalovali systém na vašem počítači, jsme pro vás připravili jednoduchý návod, jak nastavit PC pro připojení k internetu pomocí sítě VlašimNet (tento návod je psán pro Windows XP a Windows 2000, v některých případech se postup nastavení může lišit, princip je však stejný).

1) Stiskněte tlačítko “Start”

2) Myší najeďte na “Nastavení”, po rozevření okna klikněte na “Ovládací panely”

3) Poklepejte na položku “Síťová připojení” (v případě zobrazení podle kategorií na “Připojení k síti a internetu”).

4) V případě zobrazení podle kategorií klikněte na “Síťová připojení” (objeví se následující okno).

Na položce “Připojení k místní síti” stiskněte pravé tlačítko myši.

5) Klikněte na “Vlastnosti”

6) Označte “Protokol sítě Internet (TCP/IP)” a klikněte na “Vlastnosti”

7) Nyní přepněte (pokud ještě není) na “Použít následující adresu IP”

Vyplňte položky “adresa IP”, “maska podsítě” (255.255.255.0) a “výchozí brána”, angl. gateway (tyto informace vám poskytne technik při instalaci internetu – jsou ve smlouvě na poslední straně). Dále zatrhněte “Použít následující adresy serverů DNS” a opět vyplňte položky “Upřednostňovaný server DNS” a “Náhradní server DNS”. Zde vyplňte následující čísla:.

Upřednostňovaný server DNS: 212.158.128.2
Náhradní server DNS: 212.158.128.3
Bydlíte-li v panelovém domě, připojeni na PanelNet, máte-li svůj router atd. nechte aktivní volbu DHCP. Ve smlouvě pak naleznete místo doplněných IP adres symbol DHCP.

Nyní všechna otevřená okna potvrdíme tlačítkem “OK” a můžeme začít využívat služeb VlašimNetu.

V případě, že jste vše udělali dle návodu a internet vám stále nejde, podívejte se ještě na následující:

Na ploše svých Windows máte ikonku Internet Explorer, klikněte na ni pravým tlačítkem a vyvolejte volbu “Vlastnosti”. Ve “Vlastnostech” svého internetového prohlížeče (návod psán pro IE 5.5 a vyšší) zkontrolujte následující parametry: Přepněte ze záložky “Obecné” na záložku “Připojení”. Pokud máte v okénku “Nastavení telefonického připojení a sítě VPN” nějaké údaje, jednotlivě je smažte tlačítkem “Odebrat” nebo níže vyberte volbu “Nikdy nevytáčet připojení”. Poté klikněte na tlačítko “Nastavení místní sítě”. Zde musí být všechna políčka prázdná a všechny volby deaktivovány.Vše můžete uložit tlačítky “OK”, pokud Vám i přes toto nejde internet, kontaktujte nás prosím.

Nastavení emailů

Pokud používáte e-mailového klienta a chcete pro odesílání pošty využít SMTP server Vlašimnet, pak stačí v nastavení vašeho poštovního účtu zaměnit stávající SMTP server za:

smtp.vlasimnet.cz
starší mail.bluetone.cz je pochopitelně také v provozu.

 • Server nevyžaduje žádné ověřování, protože je přístup k němu omezen pouze na klienty připojené přes Vlašimnet.
 • Máte-li svou doménu, používáte SMTP server poskytovatele domény. Většinou vyžaduje zabezpečení, šifrování atd. – informace naleznete u svého providera, který vám hostuje doménu.

Nejde mi internet – první pomoc

Vyskytl se na vaší lince nějaký problém? Než-li budete telefonovat na technickou podporu nebo technikovi, zkuste těchto pár tipů:

 • Zkontrolujte, zda-li je vaše AP zapojené v elektrické síti, svítí na něm kontrolka a máte-li zapojený datový kabel z přijímacího bodu v PC.
 • Byl-li silný vítr, zkontrolujte, zda-li je vaše přijímací anténa tam, kde dříve. Pokud je husté sněžení či námraza, odstraňte nános sněhu nebo led ze své antény.
 • Je-li vše správně zapojené a anténa v pořádku, zkuste vypojit napájecí adaptér přijímacího bodu z elekřiny na 10 vteřin, poté znovu zapojit a resetujte svůj počítač. Tím vše připojíte znovu do naší sítě.

Nepomohly vám předcházející body?

1) Stiskněte tlačítko “Start”

2) Myší najeďte na “Nastavení”, po rozevření okna klikněte na “Ovládací panely”

3) Poklepejte na položku “Síťová připojení” (v případě zobrazení podle kategorií na “Připojení k síti a internetu”).

4) V případě zobrazení podle kategorií klikněte na “Síťová připojení” (objeví se následující okno)

Na položce “Připojení k místní síti” stiskněte pravé tlačítko myši.

5) V menu dejte tlačítko “Opravit” a chvíli počkejte. Provede se vám znovunastavení síťové karty v PC.

V některých případech se stává, že počítač či nějaký jiný program (vir) vám zakáže síťovou kartu (ikonka Připojení k místní síti bude šedá), poté nehledejte tlačítko “Opravit”, ale “Povolit”.

Stále se nedostavil výsledek nebo obnovení / povolení síťové karty ztroskotalo?

 • Zkuste si projít nastavení sítě Vlašimnet podle návodu “Jak nastavit Vlašimnet a PC?”.
 • Zkuste si projít nastavení sítě Vlašimnet podle návodu “Mocný pomocník – příkaz ping”.

Pokud je vše nastavené dobře a internet nešlape, kontaktujte nás prosím. Náš technik vám problém odstraní.

Mocný pomocník – příkaz ping

Už se vám stalo, že při řešení problému jsme se vás zeptali, zda-li si pingnete to a to? Pokud ano a vy nevěděli, co říct, prosím, čtěte dál.

Co je to ping?
Je to příkaz, který testuje odezvu (dostupnost) cíle. Nejčastější použití tohoto příkazu tedy je zjištění, zda s námi vzdálená strana komunikuje či nikoli.

Jak na to:
Příkaz ping se provádí v příkazovém řádku. Jak se vlastně do příkazového řádku dostat? Ve Windows klikneme na “Start” a poté na “Spustit”. Do kolonky napíšeme cmd (Windows XP) nebo command (Windows 9x) a dáme “Enter”.

Objeví se černé okno, což je právě příkazový řádek.

A zde už můžeme zadat příkaz ping. Ovšem potřebujeme ještě další parametry. Tím hlavním je cíl, který chceme otestovat. Nyní si musíme tedy uvědomit, přes co všechno ping poběží. Nejdříve odzkoušíme, zda-li protokol TCP/IP pracuje správně. To zjistíme tak, že do příkazového řádku napíšeme ping 127.0.0.1 (to je adresa místního hostitele – vašeho počítače). Výpis by měl vypadat takto:

Pokud tomu tak není, problém je v počítači (ale to se moc často nestává). Takže pokud protokol funguje správně, můžeme testovat dál. Buď máme v cestě ještě naše HW AP (krabička modré nebo černé barvy) a nebo máme přímou cestu na bránu. Když nastane první případ, musíme zjistit zda s námi i HW AP komunikuje (protože se chová jako počítač). Takže má i vlastní IP adresu (většinou o jedno nižší než vaše IP adresa v PC) a právě tu zkusíme. Zadáme tedy v příkazovém řádku ping, kde nahradíme naší IP adresou HW AP.

Pokud s námi nekomunikuje,

postupujeme podle návodu “Jak nastavit Vlašimnet a PC”.

Když odpovídá,

dostáváme se k zajímavým věcem. Mezi ně patří tzv. „ping na bránu“. Jestliže HW AP nemáte, pokračujte rovnou tímto krokem.

Brána směruje data od nás a k nám, také nás pouští dál do sítě. Takže musíme zkusit, jestli s námi komunikuje. Napíšeme tedy ping, kde nahradíme IP adresu HW AP IP adresou naší brány – anglicky gateway (naleznete ji na poslední stránce smlouvy).

Když ale odpovídá, je to dobré znamení a už nám stačí zkusit tzv. „ping na něco v internetu“. Zde máme opravdu hodně cílů, které můžeme vyzkoušet. Vybereme si třeba server www.seznam.cz. Do příkazového řádku napíšeme ping www.seznam.cz a dáme “Enter”.

Pokud vám nejde ping na bránu nebo dále do internetu, kontaktujte nás – problém zřejmě není u vás.

Antivirová ochrana

Pro bezproblémové používání internetu je nutná antivirová ochrana. Dnes je možné si vybrat z velké řady antivirových programů s více či méně úspěšnou detekcí virů. Nezapomínejte také na ochranu proti spyware, adware a jiné havěti z internetu, která je také velice důležitá.

Antivirové programy lze rozdělit do 2 tříd

 • Freeware/shareware

  Tyto programy jsou zdarma dostupné na internetu. Po nainstalování je možné je ihned používat, případně je nutné je zaregistrovat (většinou zdarma).
  Nabízejí základní ochranu proti virům. Detekce virů je zde s menší úspěšností.

  Zástupci: AVG Free Edition, Avast4 Home

 • Placené

  Placené antivirové programy poskytují větší ochranu počítače. Většinou lze stáhnout časově omezenou verzi programu pro vyzkoušení.
  Placené verze se kupují na určité období (nejčastěji 1 nebo 2 roky), po této době se musí provést tzv. update na další rok (samozřejmě za nižší cenu než je cena za nový produkt).

  Zástupci: NOD32, Norton Antivirus, AVG 7.0

Jak se chránit?

Antiviry poskytují kompletní ochranu počítače proti napadení virem. Součástí antivirového programu je vždy rezidentní štít, který kontroluje otevírané, spouštěné nebo vytvářené soubory a výměnná média. V případě, že je počítač připojen k internetu, je možné použít modul pro kontrolu příchozí nebo odchozí pošty přes protokol IMAP, POP3 nebo SMTP. Pokud se vyskytne zpráva o rychle se šířícím viru, vydávají větší výrobci antivirových programů jednoúčelové programy, které dokáží najít a vyléčit, případně odstranit počítačový vir. Konfigurace antivirového softwaru není nijak obtížná a nastavení je ve většině případů řešeno přehlednými průvodci pomocí dialogu otázka – odpověď.

Výhodné kombinace služeb

Připravili jsme pro Vás výhodné balíčky služeb, pokud je využijete, ušetříte jak za internet, tak za kvalitní příjem televize…

Výhodná předplacení

Buďte chytří a ušetřete… Naše výhodná předplacení Vám mohou ušetřit dva paušály ročně… Informujte se…

Instalace ZDARMA

Jste-li jednotlivec a přecházíte z jiné Wi-Fi, nabízíme instalaci ZDARMA. Tuto akci využijí také panelové domy s více zájemci…
Objednat služby Zavolejte mi