Mocný pomocník – příkaz ping

Už se vám stalo, že při řešení problému jsme se vás zeptali, zda-li si pingnete to a to? Pokud ano a vy nevěděli, co říct, prosím, čtěte dál.

Co je to ping?
Je to příkaz, který testuje odezvu (dostupnost) cíle. Nejčastější použití tohoto příkazu tedy je zjištění, zda s námi vzdálená strana komunikuje či nikoli.

Jak na to:
Příkaz ping se provádí v příkazovém řádku. Jak se vlastně do příkazového řádku dostat? Ve Windows klikneme na “Start” a poté na “Spustit”. Do kolonky napíšeme cmd (Windows XP) nebo command (Windows 9x) a dáme “Enter”.

Objeví se černé okno, což je právě příkazový řádek.

A zde už můžeme zadat příkaz ping. Ovšem potřebujeme ještě další parametry. Tím hlavním je cíl, který chceme otestovat. Nyní si musíme tedy uvědomit, přes co všechno ping poběží. Nejdříve odzkoušíme, zda-li protokol TCP/IP pracuje správně. To zjistíme tak, že do příkazového řádku napíšeme ping 127.0.0.1 (to je adresa místního hostitele – vašeho počítače). Výpis by měl vypadat takto:

Pokud tomu tak není, problém je v počítači (ale to se moc často nestává). Takže pokud protokol funguje správně, můžeme testovat dál. Buď máme v cestě ještě naše HW AP (krabička modré nebo černé barvy) a nebo máme přímou cestu na bránu. Když nastane první případ, musíme zjistit zda s námi i HW AP komunikuje (protože se chová jako počítač). Takže má i vlastní IP adresu (většinou o jedno nižší než vaše IP adresa v PC) a právě tu zkusíme. Zadáme tedy v příkazovém řádku ping, kde nahradíme naší IP adresou HW AP.

Pokud s námi nekomunikuje,

postupujeme podle návodu “Jak nastavit Vlašimnet a PC”.

Když odpovídá,

dostáváme se k zajímavým věcem. Mezi ně patří tzv. „ping na bránu“. Jestliže HW AP nemáte, pokračujte rovnou tímto krokem.

Brána směruje data od nás a k nám, také nás pouští dál do sítě. Takže musíme zkusit, jestli s námi komunikuje. Napíšeme tedy ping, kde nahradíme IP adresu HW AP IP adresou naší brány – anglicky gateway (naleznete ji na poslední stránce smlouvy).

Když ale odpovídá, je to dobré znamení a už nám stačí zkusit tzv. „ping na něco v internetu“. Zde máme opravdu hodně cílů, které můžeme vyzkoušet. Vybereme si třeba server www.seznam.cz. Do příkazového řádku napíšeme ping www.seznam.cz a dáme “Enter”.

Pokud vám nejde ping na bránu nebo dále do internetu, kontaktujte nás – problém zřejmě není u vás.

Výhodné kombinace služeb

Připravili jsme pro Vás výhodné balíčky služeb, pokud je využijete, ušetříte jak za internet, tak za kvalitní příjem televize…

Výhodná předplacení

Buďte chytří a ušetřete… Naše výhodná předplacení Vám mohou ušetřit dva paušály ročně… Informujte se…

Instalace ZDARMA

Jste-li jednotlivec a přecházíte z jiné Wi-Fi, nabízíme instalaci ZDARMA. Tuto akci využijí také panelové domy s více zájemci…
Objednat služby Zavolejte mi