Jaký je rozdíl mezi privátní a veřejnou IP adresou?

Každý počítač připojený do sítě Vlašimnet má přiřazenou privátní IP adresu. Už podle názvu je patrné, že se tyto adresy používají v privátních sítích – těchto adres je dost a přidělujeme si je sami. Avšak není možné je využít pro přímou komunikaci s jiným počítačem v Internetu.

Na bráně do Internetu dochází k tzv. překladu privátních IP adres na veřejné IP adresy.Běžně se to děje například, když si prohlížíte webové stránky. Na to funguje jedna společná veřejná IP adresa Vlašimnetu. Z pohledu Internetu to vypadá, že Vlašimnet je jeden počítač a členové Vlašimnetu jsou skrytí za touto společnou adresou.

Problém nastane, když přijde požadavek z Internetu na nějakou službu (například www stránky), která je uvnitř Vlašimentu. Tato žádost přijde na společnou veřejnou IP adresu. Ale požadavek nic neobslouží. Není totiž jasné, který z počítačů ve Vlašimnetu ho má vlastně obsloužit.

Pokud má nějaká privátní IP adresa přiřazenou svou vlastní veřejnou IP adresu, potom je jasné, který počítač má požadavek obsloužit a najednou je tento počítač přímo viditelný z Internetu.

Veřejné IP adresy (oproti privátním) mají své výhody i nevýhody

Výhody jsou zejména

  • přímá dostupnost počítače z venku z Internetu, například z práce, od kamarádů mimo Vlašimnet atp.
  • možnost provozování veřejných serverových služeb, např. webové stránky, FTP, SSH
  • přímá komunikace některých programů – například přenosy souborů přes ICQ
  • vyžadováno některými síťovými hrami

Nevýhody jsou

  • ztráta ochrany proti virům a útokům hackerů – každý si musí řešit sám
  • ztráta anonymity – je jasné, kdo kam přistupuje
  • riziko pro nezkušené uživatele
  • pokud na počítači sdílíte nelegální věci nebo máte nelegální software, mohou jít úřady a instituce, které to zajímá, přímo k vám. Jak se říká: “Na internetu jste sami za sebe”.
  • na žádost Policie ČR musíme sdělit, kdo veřejnou IP adresu používá (například používá P2P sítě, torrenty, jiné výměnné sítě a sdílí, co nemá).

Výhodné kombinace služeb

Připravili jsme pro Vás výhodné balíčky služeb, pokud je využijete, ušetříte jak za internet, tak za kvalitní příjem televize…

Výhodná předplacení

Buďte chytří a ušetřete… Naše výhodná předplacení Vám mohou ušetřit dva paušály ročně… Informujte se…

Instalace ZDARMA

Jste-li jednotlivec a přecházíte z jiné Wi-Fi, nabízíme instalaci ZDARMA. Tuto akci využijí také panelové domy s více zájemci…
Objednat služby Zavolejte mi